Činnost školního poradenského pracoviště (dále jen ŠPP) je uskutečňována v souladu s vyhláškou č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních v platném znění. Za poskytování poradenských služeb na škole zodpovídá ředitel školy. Poradenskými pracovníky školy jsou:

Mgr. Pavel Poštulka

budova Hany Kvapilové, kabinet 361
pátek 14:15 - 14:45

Dokumenty ke stažení

Minimální preventivní program OA a SOŠL Opava - školní rok 2023/2024 (pdf soubor ke stažení)

Program poradenských služeb na OA a SOŠL, Opava (pdf soubor ke stažení)

V čem spočívá poradenská práce, kterou zajišťuji?

Na tuto otázku není lehké odpovědět, protože každá škola je něčím specifická. A jak to děláme my na Obchodní akademii a SOŠL?

Práce výchovného poradce spočívá v kontinuální preventivní péči o zdravé a oboustranně prospěšné vztahy mezi učiteli a žáky, o celkově dobré sociální klima ve škole. Prostředkem, jak toho dosáhnout, jsou i individuální pohovory, které např.

• se zabývají problematikou žáků se speciálními vzdělávacími potřebami,
  • řeší problémy vyplývající z přechodu žáka ze základní školy na střední školu,
  • řeší neúspěch v některém z předmětů,
  • poradí, jak se učit, jak spolupracovat s vyučujícím,
  • poradí, jak zvládat pocity, že nic nezvládnu, že jsem k ničemu,
  • jak si poradit s prokrastinací (chorobným odkládáním povinností),
  • poradí v případě, že mně rodiče či přátelé nerozumějí,
  • se zabývají vztahy jak v třídním kolektivu, tak i mimo něj,
  • učí, jak odolávat nástrahám alkoholu, drogám, svodům nechodit do školy a neučit se,
  • zjišťuji se žáky, jaké předpoklady mají pro další studium

Základem práce výchovného poradce je v každodenní primární prevenci. Znamená to předvídat rizika – nebezpečí, která ještě nevznikla. Jsme přesvědčeni, že zdrojem životní síly je prevence založená na poučení, vzoru a důvěře.

• Také spolupracuji s dalšími institucemi (Úřad práce, vysoké školy, vyšší odborné školy aj.)
  • Zúčastňuji se informačních schůzek s rodiči žáků základních škol, spolupracuji s výchovnými poradci základních škol a vedu informační kampaň pro zájemce o studium na OA a SOŠL a organizuji pro ně dny otevřených dveří.
  • Na základě prováděcí vyhlášky č. 27/2016 Sb. jednám se školskými poradenskými zařízeními o podpůrných opatřeních pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami včetně žáků nadaných. Zodpovídám také za předávání informací o žácích se speciálními vzdělávacími potřebami vedení školy a správci systému Bakaláři a matriky.
  • Ve spolupráci s ostatními pedagogickými pracovníky usměrňuji a sjednocuji diagnostickou činnost třídních učitelů, poskytuji jim obsahovou a metodickou pomoc.
  • Spolupracuji s vedením školy a Domova mládeže.
  • Zabezpečuji poradenskou a konzultační činnost pro žáky i rodiče na úseku profesionální orientace.
  • Spolupracuji s dalšími institucemi (PPP, ÚP, VŠ, aj.)
  • Ve spolupráci s dalšími pedagogickými pracovníky se podílím na zavádění a vyhodnocování preventivních programů ve škole (protidrogová prevence, šikanování, vandalismus).
  • Zajišťuji prezentační akci Informa.
  • Organizuji a spolupodílím se na přípravě besed s odpovídající tématikou.
  • Organizuji vyšetření žáků v Pedagogicko-psychologické poradně, informuji učitele o žácích s prokázanými speciálními vzdělávacími potřebami.

Hledáš pomoc?

Linka bezpečí dětí a mládeže 116 111
Linka důvěry 553 616 407
Středisko výchovné péče pro děti a mládež 596 239 202
Krizové a kontaktní centrum „Pod Slunečníkem“ 553 718 487
Pedagogicko-psychologická poradna 553 622 768, 552 625 726

Pravidelně během školního roku pořádáme přednášky, které zvyšují informovanost žáků v oblasti zdravého způsobu života:

„Prevence rakoviny děložního čípku a vztahy“ – výchovně vzdělávací program zaměřený na problematiku pohlavních nemocí i AIDS, rizikový způsob chování a možnosti přenosu HIV, fakta představuje v takovém kontextu, aby žáci viděli sex z hlediska zdraví, vztahů a dlouhodobé budoucnosti.

Uvedený program je uskutečňován ve spolupráci s odborníky z příslušných organizací. Úroveň přednášek je proto vysoká a zcela vychází z mentality žáků. Dokladem, že se nám práce daří, je neustálé každodenní hledání, jak problémy řešit a co mohu v této chvíli pro sebe udělat. Důvěra žáků je velká a zavazující.