Poslední setkání všech partnerů projektu Erasmus+ UNESCO se konalo ve dnech 12.-18.5.2019 v bulharském městě Vratsa. Se svými učiteli se sem vydali 4 žáci 3. ročníků, kteří tentokrát poznávali především kulturní památky zapsané na listině UNESCO.

Navštívili vesničku Chiprovtsi, kde se nachází muzeum koberců, které se zde ještě doposud ručně vyrábějí a jejich barevné vzory jsou světové proslulé natolik, že jsou nehmotnou památkou UNESCO. Stejné je to i s „martenitsou“, červeno-bílou ozdobu, která je symbolem jara a zároveň projevem přátelství. Může mít více podob, ta základní je ze spletených bavlnek. Bulharští hostitelé si pro zahraniční studenty připravili speciální workshop, kde se je učili vyrábět.

Následovala exkurze do hlavního města a prohlídka kostelu Boyana a klášteru Rila. Ten je doposud obydlen mnichy a je největším bulhraským pravoslavným klášterem. Pro nás bylo zajímavé i to, že jeho stavební sloh se označuje jako „bulharská renesance“, i když jeho podoba pochází z 19. století.

Kromě toho jsme si prohlédli i jeskyni Ledenika a skalní masiv Belogradchik.

Setkání bylo velice příjemné a přínosné a velice důstojně ukončilo dvouletou spolupráci 5 partnerských škol.